Изборите за президент 2026
Първи тур на 25 октомври и балотаж на 1 ноември. Какво показват резултатите от всички 12 719 избирателни секции: кой къде спечели, колко хора гласуваха, променя ли машината избора и има ли следи от нарушения.
Накратко
- Илияна Йотова печели балотажа с 59,3% срещу 40,7% за Андрей Гюров. Разликата е 343 601 гласа.
- Активността е ниска: 22,7% на първия тур и 28,1% на втория. За сравнение, на парламентарните избори през април гласуваха 48,7%.
- Гюров печели само в София-град, в област Кърджали и в чужбина (57,6%). Йотова взема 67,6% в селата и 58,3% в градовете.
- Хартия или машина не променя избора. В сходни села кандидатите получават почти еднакъв дял и при двата начина. Машината само премахва недействителните гласове.
- Проверките за измислени числа и за пълнене на урни не откриват нищо необичайно. Записите на машините съвпадат с протоколите до глас. Тези проверки обаче не могат да открият купени и контролирани гласове.
- На балотажа избирателите на Костадинов и Михайлов минават почти изцяло към Йотова (около 90% от тях). Подробно — на страницата „Кой за кого“.
Кой спечели
1 093 852 гласа
750 251 гласа
Балотаж, 1 ноември 2026. Процентите са от гласовете за двамата кандидати, без „Не подкрепям никого“ (3,0%), както ги изчислява ЦИК.
Първи тур, 25 октомври
| Кандидат | Издигнат от | Гласове | Дял |
|---|---|---|---|
| Илияна Йотова | инициативен комитет | 528 951 | 36,37% |
| Андрей Гюров | инициативен комитет | 486 232 | 33,43% |
| Костадин Костадинов | Възраждане | 190 910 | 13,13% |
| Радостин Василев | МЕЧ | 70 127 | 4,82% |
| Ивелин Михайлов | Величие | 57 643 | 3,96% |
| Иван Христанов | инициативен комитет | 36 407 | 2,50% |
| Георги Димов | инициативен комитет | 14 840 | 1,02% |
| Ивайло Симеонов | инициативен комитет | 14 209 | 0,98% |
| Други 19 кандидати | 55 038 | 3,78% | |
| Общо | 1 454 357 | 100% |
Без „Не подкрепям никого“ (4,4% на първия тур).
Колко хора гласуваха
| I тур, 25 октомври | II тур, 1 ноември | |
|---|---|---|
| Гласували общо | 1 525 034 | 1 902 933 |
| Активност общо | 22,7% | 28,1% |
| Активност в страната | 21,8% | 27,1% |
| Гласували в чужбина | 81 717 | 107 909 |
| Гласували с машина | 90,7% | 91,2% |
Активността расте от първия към втория тур във всички области. Най-висока е в София-град (29% и 35%), а най-ниска — в област Кърджали (9% и 13%).
В чужбина в списъците влизат само хората, подали заявление предварително. Затова активността там (над 80%) не може да се сравнява с тази в страната.
Защо някои секции излизат със 100% активност
В 85 секции на първия тур и в 65 на втория в графата „брой избиратели в списъка“ е записан броят на гласувалите. Грешката личи, ако се сравнят двата тура: в същата секция на другия тур списъкът е поне два пъти по-голям.
Така от списъците „изчезват“ около 32 хиляди избиратели на първия тур и 26 хиляди на втория. С поправени списъци активността в страната е 21,71% вместо 21,81% на първия тур и 26,95% вместо 27,05% на втория.
Още 73 секции на първия и 72 на втория тур имат 100% активност, която другият тур не опровергава. Може да е същата грешка и на двата тура или специални секции (болници, домове за възрастни). Изключихме ги от проверките за нарушения.
Къде кой спечели
На първия тур Гюров води само в София-град (51%). На балотажа печели София-град (57%) и област Кърджали (60%). Йотова е най-силна в Монтана (75%), Враца (75%) и Добрич (74%).
Град, село, подвижна кутия, чужбина
| Активност I тур | Активност II тур | Йотова I тур | Гюров I тур | Йотова II тур | Гюров II тур | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Градове | 23,2% | 28,6% | 34,5% | 36,4% | 58,3% | 41,7% |
| Села | 17,3% | 22,1% | 46,5% | 19,1% | 67,6% | 32,4% |
| Подвижни кутии | — | — | 51,8% | 18,2% | 58,9% | 41,1% |
| Чужбина | — | — | 23,5% | 47,2% | 42,4% | 57,6% |
Подвижната кутия е за хора, които не могат да отидат до секцията. В нейния списък и в списъците в чужбина са само предварително заявилите се, затова активността там не е показана.
Чужбина на балотажа: държавите с най-много гласували
| Държава | Секции | Гласували | Йотова | Гюров |
|---|---|---|---|---|
| Германия | 70 | 17 907 | 44,1% | 55,9% |
| Великобритания | 82 | 16 977 | 49,0% | 51,0% |
| Турция | 78 | 10 428 | 41,6% | 58,4% |
| Испания | 67 | 9 799 | 59,3% | 40,7% |
| САЩ | 44 | 7 498 | 30,8% | 69,2% |
| Нидерландия | 24 | 6 006 | 26,3% | 73,7% |
| Австрия | 17 | 4 705 | 35,8% | 64,2% |
| Италия | 29 | 3 640 | 41,6% | 58,4% |
| Франция | 18 | 3 392 | 35,0% | 65,0% |
| Белгия | 16 | 3 111 | 37,8% | 62,2% |
| Гърция | 24 | 2 961 | 50,3% | 49,7% |
| Швейцария | 11 | 2 594 | 32,4% | 67,6% |
Гюров печели в почти всички големи държави. Йотова печели в Испания и с минимална разлика — в Гърция.
Хартия или машина
Секциите с под 300 избиратели гласуват с хартия, а тези с 300 и повече — с машина (с 28 изключения). Хартиените секции са предимно в малки села. Затова простото сравнение „хартия срещу машина“ всъщност би сравнило села с градове.
Затова сравнихме само села точно около границата: с 200–299 избиратели (гласуват с хартия) и с 300–399 избиратели (гласуват с машина). Те са почти еднакви, освен по начина на гласуване.
| Секции | Недействителни | „Не подкрепям никого“ | Йотова | Гюров | Костадинов | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| I тур, хартия | 497 | 2,17% | 4,9% | 49,7% | 16,5% | 12,8% |
| I тур, машина | 491 | 0,01% | 4,7% | 48,7% | 16,7% | 12,0% |
| II тур, хартия | 499 | 1,38% | 2,9% | 69,0% | 31,0% | — |
| II тур, машина | 493 | 0,00% | 2,9% | 69,4% | 30,6% | — |
- Начинът на гласуване не променя избора. Дяловете на кандидатите и на „Не подкрепям никого“ се различават с по-малко от 1 пункт.
- Недействителни гласове има почти само на хартия. Машината не позволява да се гласува недействително.
- Активността е по-висока в по-малките (хартиените) села, но това не е заради машината. Тя пада с големината на селото и в двете групи: от около 46% в селата с под 100 избиратели до 13% в тези с над 600 (първи тур).
От първия към втория тур
Почти всички, които гласуваха на първия тур, гласуваха и на втория. Изключение са избирателите на Радостин Василев (МЕЧ): около 41% от тях не гласуваха на балотажа. На втория тур дойдоха и около 339 хиляди души, които не бяха гласували на първия — главно избиратели на ПБ, пропуснали първия тур.
| Откъде са новите гласове на втория тур | Йотова | Гюров |
|---|---|---|
| Не гласували на първия тур | 201 хил. | 138 хил. |
| Гласували за Костадинов | 164 хил. | 15 хил. |
| Гласували за Михайлов | 47 хил. | — |
| Гласували за Василев | 27 хил. | — |
| Гласували за Христанов | 16 хил. | 18 хил. |
От гласувалите за Костадинов 91% подкрепят Йотова на балотажа, от тези за Михайлов — 89%. Избирателите на Христанов се разделят почти поравно. Гласувалите на първия тур с „Не подкрепям никого“ или с недействителна бюлетина се разделят 47% за Гюров и 40% за Йотова.
Това е статистическа оценка (в страната, без чужбина), а не данни за отделни хора. Тирето означава под 10 хиляди. Как е изчислено и колко може да ѝ се вярва — на страницата „Кой за кого“, където са проследени и избирателите на всяка партия от април.
Има ли следи от измислени числа
Какво могат и какво не могат да покажат тези проверки. Те откриват числа, написани „на ръка“ в протокола, и бюлетини, добавени в кутията (пълнене на урни). Не откриват купени и контролирани гласове: там гласуват реални хора, числата в протокола са верни, а активността не расте непременно. Признаци за организиран вот в секциите на ДПС на трите избора има на страницата за парламентарните избори.
Машините срещу протоколите
Данните от машините съвпадат с протоколите до глас.
Активност срещу резултат
При пълнене на урни остава характерна следа: секциите с необичайно висока активност дават и необичайно висок дял на един кандидат. Такава следа няма. В малкото секции с активност над 60% (73 на втория тур) Йотова има 51,6% — по-малко от средното ѝ (59,3%).
Гюров е по-силен там, където активността е по-висока. Това е разликата между големите градове (по-висока активност, повече гласове за Гюров) и селата, а не признак за нарушение.
Последните цифри на гласовете
Когато някой измисля числа, последните им цифри обикновено не са разпределени така, както при естествените числа. Сравнихме последните цифри с очакваното за числа със същия размер и отклонение няма.
Ако сравнението се направи с „всяка цифра по 10%“, би излязла фалшива тревога. При малките числа по-малките цифри естествено са по-чести, а много от числата в протоколите са малки.
Подписи срещу бюлетини
Броят на подписите в списъка трябва да е равен на бюлетините в кутията заедно с гласовете от машината. Така е в 12 645 от 12 719 секции на първия тур и в 12 650 от 12 717 на втория. Разлика от 5 или повече има в 4 секции на първия и в 13 на втория тур. Най-голямата е 40 гласа (първи тур).
Часовниците на машините
Половината машини приключват до 2 минути след 20:00 на първия тур и до 1 минута на втория.
На първия тур 350 машини приключват преди 20:00, но 257 от тях — с по-малко от минута. По-вероятно часовникът им изостава, отколкото секцията да е затворила по-рано. С повече от 5 минути по-рано са 22 машини, като 8 от тях са без нито един глас (не са използвани). На втория тур няма нито една машина преди 20:00 — може би часовниците са сверени между двата тура.
Между 21:00 и 2:00 приключват 12 машини на първия тур и 4 на втория. Повечето са в първите минути след 21:00, 22:00 или 23:00, тоест часовникът им е изместен с цели часове. Седем машини на първия тур и шест на втория са с грешна дата (например 25 ноември вместо 25 октомври). Машините в чужбина не са включени, защото часовникът им е по местно време.
Графики към проверките
| Активност в секцията | Секции, II тур | Йотова, I тур | Гюров, I тур | Йотова, II тур | Гюров, II тур |
|---|---|---|---|---|---|
| под 20% | 2 509 | 42,5% | 21,3% | 64,9% | 35,1% |
| 20–30% | 3 329 | 38,8% | 30,1% | 68,2% | 31,8% |
| 30–40% | 3 332 | 30,5% | 44,0% | 59,9% | 40,1% |
| 40–50% | 1 156 | 27,5% | 51,7% | 45,8% | 54,2% |
| 50–60% | 204 | 34,2% | 40,8% | 44,1% | 55,9% |
| 60% и повече | 73 | 33,8% | 37,7% | 51,6% | 48,4% |
Секциите са групирани по активността си на съответния тур, затова групите на двата тура не са едни и същи секции.
За данните
- Източник: отворените данни на ЦИК — протоколите на всички секции и записите от машините за двата тура. За деленето на градове и села е използван класификаторът на населените места (ЕКАТТЕ) на НСИ.
- Активност е делът на гласувалите от избирателите в списъка заедно с допълнително вписаните в изборния ден.
- Дяловете на кандидатите са от гласовете за кандидати, без „Не подкрепям никого“, както ги изчислява ЦИК.
- Секциите с грешен списък или с непотвърдена 100% активност са изключени от проверките за нарушения.