Кой за кого гласува: от април до ноември
Как гласуваха на президентските избори хората, които през април подкрепиха ПБ, ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и другите партии? Никой не знае как е гласувал отделният човек. Но от това как се променят резултатите в едни и същи секции може да се направи приблизителна оценка.
Как да четете тази страница. Числата са статистическа оценка за цели групи избиратели, а не данни за отделни хора. Посоките са сигурни — те излизат при всички проверки. Отделните проценти може да се разминават с няколко пункта. Най-несигурни са делът на хората, които не са гласували, и малките партии. Подробности има в частта „Колко да вярваме на числата“.
Накратко
- Гласуваха много по-малко хора. През април гласуваха 3,36 милиона души (47,4% в страната), на първия тур — 1,53 милиона (21,8%), на балотажа — 1,90 милиона (27,1%). Около 57% от гласувалите през април гласуваха и на балотажа.
- ПБ → Йотова, но половината останаха вкъщи. На първия тур гласуваха около 31% от избирателите на ПБ, на балотажа — около 45%. Почти всички от тях (97%) гласуваха за Йотова и дадоха 56% от гласовете ѝ.
- ПП-ДБ → Гюров, почти без загуби. Около 94% от избирателите на ПП-ДБ гласуваха за Гюров на балотажа. Те са половината от гласовете му. Останалите идват главно от ГЕРБ (19%), Сияние (7%) и ДПС (7%).
- ГЕРБ се раздели. Около 40% не гласуваха. От гласувалите 54% подкрепиха Гюров и 46% — Йотова. В градовете превес има Гюров (56%), а в селата — Йотова (57%).
- ДПС и АПС: повечето не гласуваха, а останалите се разделиха. На балотажа гласуваха около 30% от избирателите на ДПС и 27% от тези на АПС. Гласувалите от ДПС подкрепиха предимно Гюров (77%), а тези от АПС — Йотова (76%).
- Възраждане, Величие и БСП → Йотова (85%, 84% и 93% от гласувалите). Сияние → Гюров (71%). От гласувалите за Костадинов на първия тур 91% подкрепиха Йотова на балотажа.
Колко хора гласуваха на трите избора
| Избори | Гласували | от тях в чужбина | Активност в страната |
|---|---|---|---|
| Парламент, 19 април | 3 360 330 | 196 281 | 47,4% |
| Президент, I тур, 25 октомври | 1 525 034 | 81 717 | 21,8% |
| Президент, II тур, 1 ноември | 1 902 933 | 107 909 | 27,1% |
Йотова и Гюров са издигнати от инициативни комитети, но ПБ подкрепя Йотова, а ПП-ДБ — Гюров. Костадинов, Василев и Михайлов са издигнати от своите партии.
| Партия през април → кандидат | Партията, 19 април | Кандидатът, I тур | Кандидатът, II тур |
|---|---|---|---|
| ПБ → Йотова | 1 444 920 | 528 951 | 1 093 852 |
| ПП-ДБ → Гюров | 408 846 | 486 232 | 750 251 |
| Възраждане → Костадинов | 137 940 | 190 910 | — |
| МЕЧ → Василев | 104 506 | 70 127 | — |
| Величие → Михайлов | 100 572 | 57 643 | — |
Костадинов взема на първия тур повече гласове от Възраждане през април, макар че гласуваха наполовина по-малко хора. Гюров на балотажа има почти двойно повече гласове от ПП-ДБ. Йотова има по-малко гласове от ПБ дори на балотажа.
Числата в тази част включват и гласовете от чужбина.
Какво направиха на балотажа избирателите на всяка партия
Най-голямата група са избирателите на ПБ, които не гласуваха на балотажа — около 55% от тях, или около 750 хиляди души. ПП-ДБ и БСП са най-мобилизирани: почти всичките им избиратели гласуваха отново.
Таблицата с точните оценки и диапазоните
В проценти от гласувалите за партията през април (в страната). Малкото число под всяка стойност е диапазонът от всички проверки. Последната колона показва какъв дял има Йотова сред хората от тази група, които гласуваха за Йотова или за Гюров.
| Партия през април | Йотова | Гюров | „Не подкрепям“ / недейств. | Не гласуваха | Гласували през април | Йотова сред гласувалите за двамата, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ПБ | 4342–44 | 11–2 | 11–1 | 5553–55 | 1 374 хил. | 9795–97 |
| ГЕРБ-СДС | 2624–28 | 3127–32 | 32–4 | 4038–44 | 425 хил. | 4644–48 |
| ПП-ДБ | 33–5 | 9493–95 | 0 | 22–3 | 366 хил. | 43–5 |
| ДПС | 74–7 | 2321–25 | 11–1 | 7068–73 | 215 хил. | 2321–26 |
| Възраждане | 7267–75 | 1311–15 | 43–5 | 127–16 | 128 хил. | 8582–87 |
| МЕЧ | 53–9 | 64–11 | 11–2 | 8881–93 | 98 хил. | 4835–63 |
| Величие | 5953–65 | 119–14 | 32–5 | 2720–33 | 90 хил. | 8480–86 |
| БСП-ОЛ | 8884–91 | 76–9 | 11–1 | 42–6 | 96 хил. | 9390–93 |
| Сияние | 2320–27 | 5650–60 | 33–6 | 1813–24 | 90 хил. | 2926–35 |
| АПС | 2017–23 | 64–8 | 11–2 | 7369–76 | 44 хил. | 7668–81 |
| Други партии | 4540–48 | 3935–42 | 54–6 | 118–17 | 128 хил. | 5450–57 |
| „Не подкрепям“ или недейств. | 84–12 | 74–10 | 42–5 | 8176–89 | 110 хил. | 5548–71 |
Хората, които не гласуваха през април (около 3,5 милиона в списъците в страната), според модела почти не гласуват и на балотажа (под 0,5%). Това е ограничение на метода, а не сигурен факт — вижте „Колко да вярваме на числата“.
От април към първия тур
На първия тур гласуваха още по-малко хора. Най-голям е отливът при ПБ: около 69% от избирателите ѝ не гласуваха. Избирателите на ПП-ДБ и на БСП гласуваха почти всички — съответно за Гюров (87%) и за Йотова (79%). От избирателите на Възраждане 60% подкрепиха Костадинов, а 17% — Йотова.
| Партия през април | Йотова | Гюров | Костадинов | Василев | Михайлов | Христанов | Други | „Не подкрепям“ / недейств. | Не гласуваха |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ПБ | 20 | 1 | 3 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 69 |
| ГЕРБ-СДС | 13 | 11 | 4 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | 61 |
| ПП-ДБ | 5 | 87 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
| ДПС | 5 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 88 |
| Възраждане | 17 | 5 | 60 | 0 | 1 | 2 | 3 | 2 | 10 |
| МЕЧ | 3 | 2 | 1 | 14 | 0 | 0 | 0 | 1 | 79 |
| Величие | 14 | 5 | 9 | 1 | 37 | 2 | 2 | 3 | 27 |
| БСП-ОЛ | 79 | 6 | 5 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 |
| Сияние | 9 | 33 | 7 | 1 | 1 | 5 | 1 | 3 | 40 |
| АПС | 15 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | 74 |
| Други партии | 19 | 17 | 12 | 1 | 3 | 7 | 11 | 6 | 24 |
| „Не подкрепям“ или недейств. | 5 | 2 | 2 | 7 | 1 | 0 | 5 | 5 | 73 |
В проценти от гласувалите за партията през април. Оценката за МЕЧ → Василев е несигурна (вижте по-долу).
От първия към втория тур
| Гласували на I тур за | Йотова | Гюров | „Не подкрепям“ / недейств. | Не гласуваха |
|---|---|---|---|---|
| Йотова | 9898–99 | 11–2 | 0 | 0 |
| Гюров | 32–4 | 9695–98 | 0 | 0 |
| Костадинов | 9185–92 | 87–12 | 10–3 | 0 |
| Василев | 4035–43 | 107–14 | 96–9 | 4137–47 |
| Михайлов | 8985–91 | 87–11 | 21–4 | 10–3 |
| Христанов | 4639–50 | 5247–59 | 11–4 | 0 |
| Други кандидати | 5249–56 | 3934–40 | 54–6 | 43–8 |
| „Не подкрепям“ или недейств. | 4030–45 | 4741–50 | 1311–28 | 0 |
| Не гласуваха на I тур | 44–4 | 32–3 | 10–1 | 9393–93 |
Почти всички, които гласуваха на първия тур, гласуваха и на втория. Изключение са избирателите на Василев (МЕЧ): около 41% от тях не гласуваха на балотажа, а част избраха „Не подкрепям никого“.
На балотажа гласуваха и около 339 хиляди души, които не бяха гласували на първия тур: 201 хиляди за Йотова и 138 хиляди за Гюров. Според оценките от април това са главно избиратели на ПБ, пропуснали първия тур.
Йотова спечели между двата тура (в страната): 201 хиляди от негласувалите на първия тур, 164 хиляди от Костадинов, 47 хиляди от Михайлов, 27 хиляди от Василев и 16 хиляди от Христанов. Гюров спечели 138 хиляди от негласувалите, 18 хиляди от Христанов и 15 хиляди от Костадинов.
От кого са гласовете на кандидатите
Обратният поглед: каква част от гласовете на всеки кандидат идват от избирателите на всяка партия през април.
| Гласували през април за | Йотова, I тур | Гюров, I тур | Костадинов, I тур | Йотова, II тур | Гюров, II тур |
|---|---|---|---|---|---|
| ПБ | 53 | 3 | 25 | 56 | 3 |
| ГЕРБ-СДС | 11 | 10 | 9 | 10 | 19 |
| ПП-ДБ | 4 | 70 | 3 | 1 | 50 |
| ДПС | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
| Възраждане | 4 | 1 | 42 | 9 | 2 |
| МЕЧ | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Величие | 2 | 1 | 4 | 5 | 1 |
| БСП-ОЛ | 14 | 1 | 2 | 8 | 1 |
| Сияние | 2 | 7 | 4 | 2 | 7 |
| АПС | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Други партии | 5 | 5 | 9 | 5 | 7 |
| „Не подкрепям“ или недейств. | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Не гласуваха през април | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Половината от гласовете на Гюров на балотажа идват от избиратели на ПП-ДБ, а около една пета — от ГЕРБ. При Йотова 56% са от избиратели на ПБ, 10% от ГЕРБ, 9% от Възраждане и 8% от БСП. Една четвърт от гласовете на Костадинов на първия тур са от хора, гласували през април за ПБ.
В проценти от гласовете на кандидата в страната. Нулите на последния ред са ограничение на метода, а не факт — вижте „Колко да вярваме на числата“.
Проверка в секциите, където всяка партия е най-силна
За всяка партия взехме 2% от секциите, в които тя беше най-силна през април, и погледнахме какво се случи в тях на балотажа. Тук не е нужен модел, за да се види посоката: в секциите на ПБ печели Йотова, а в тези на ПП-ДБ и ДПС — Гюров.
| Партия | Секции | Дял на партията през април | Активност през април | Активност на балотажа | Йотова на балотажа | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| реално | по модела | реално | по модела | ||||
| ПБ | 185 | 72% | 39% | 19% | 19% | 82% | 82% |
| ГЕРБ-СДС | 185 | 50% | 51% | 22% | 24% | 77% | 76% |
| ПП-ДБ | 185 | 44% | 31% | 24% | 24% | 29% | 30% |
| ДПС | 185 | 80% | 33% | 15% | 15% | 25% | 25% |
| Възраждане | 185 | 10% | 51% | 31% | 31% | 64% | 64% |
| БСП-ОЛ | 185 | 16% | 44% | 25% | 25% | 70% | 70% |
| Величие | 186 | 9% | 46% | 25% | 26% | 72% | 72% |
| МЕЧ | 185 | 10% | 33% | 12% | 15% | 70% | 73% |
„Йотова“ е делът ѝ от гласовете за двамата кандидати. Моделът е изчислен от същите данни, затова съвпадението показва, че той описва добре секциите, но не е независимо доказателство. В секциите на ГЕРБ Йотова печели, защото те са предимно в селата: там избирателите на ГЕРБ гласуват повече за нея, а и останалите избиратели са главно на ПБ.
Колко да вярваме на числата
Как е изчислено
Оценката идва от това как се движат заедно резултатите на двата избора в 10 852 секции. Пример: ако навсякъде, където ПП-ДБ е по-силна, Гюров е по-силен със същото, значи избирателите на ПП-ДБ са гласували за него. Методът се нарича екологичен извод (ecological inference).
Оценката е направена отделно за всяка от 265 общини (а в София, Пловдив и Варна — за всеки район) и после е сумирана. Където в една община данните са малко, оценката се доближава до тази за целия избирателен район.
Кои секции са включени
Секции в страната, които съществуват и на трите избора, на едно и също място и със сходен списък (в рамките на 20–25%). Без подвижните кутии и без секциите с грешен списък. Когато секциите в едно населено място са прекроени, се сравнява цялото място. Така са обхванати 96% от гласувалите в страната през април и 96% на балотажа. Чужбина не е включена, защото там секциите и списъците не са сравними.
Проверка 1: различни варианти на модела
Във всяка клетка: % за Йотова от гласувалите за двамата / % гласували на балотажа.
| Партия | Основен модел | Само по избирателни райони | Райони × град/село | Метод на абсолютните отклонения |
|---|---|---|---|---|
| ПБ | 97 / 45 | 97 / 46 | 97 / 46 | 98 / 46 |
| ГЕРБ-СДС | 46 / 60 | 49 / 56 | 47 / 58 | 47 / 56 |
| ПП-ДБ | 4 / 98 | 3 / 98 | 4 / 98 | 3 / 98 |
| ДПС | 23 / 30 | 20 / 32 | 19 / 31 | 14 / 27 |
| Възраждане | 85 / 88 | 83 / 93 | 83 / 91 | 83 / 90 |
| БСП-ОЛ | 93 / 96 | 93 / 98 | 92 / 98 | 91 / 97 |
Методът на абсолютните отклонения (L1, по Romero и Pavía) е по-малко чувствителен към отделни странни секции. Вариантите дават сходни числа за големите партии. Диапазоните в таблиците по-горе включват и тези варианти, и случайната грешка (200 повторения с разбъркване на секциите, т.нар. bootstrap).
Проверка 2: колко добре моделът описва секциите
Мярката R² показва каква част от разликите между секциите обяснява моделът (1 означава всичко). За балотажа тя е 0,85 за Йотова, 0,94 за Гюров и 0,91 за негласувалите. За първия тур е 0,74 за Костадинов и само 0,39 за Василев. Затова изводите за МЕЧ и Василев са слаби.
Проверка 3: ако е имало нови избиратели
Моделът казва, че почти никой от негласувалите през април не е гласувал на балотажа. Това вероятно е занижено: в списъците има много хора, които живеят в чужбина и никога не гласуват, а методът не може да ги отдели. Ако приемем, че 3% или 6% от негласувалите през април са гласували на балотажа, ето какво се променя (Йотова / Гюров / не гласуваха, в % от гласувалите за партията през април):
| Партия | Основен модел | 3% нови избиратели | 6% нови избиратели |
|---|---|---|---|
| ПБ | 43 / 1 / 55 | 40 / 1 / 59 | 36 / 1 / 63 |
| ГЕРБ-СДС | 26 / 31 / 40 | 25 / 29 / 42 | 25 / 27 / 44 |
| ПП-ДБ | 3 / 94 / 2 | 3 / 94 / 2 | 4 / 93 / 3 |
| ДПС | 7 / 23 / 70 | 5 / 20 / 74 | 4 / 18 / 78 |
| Възраждане | 72 / 13 / 12 | 72 / 10 / 14 | 72 / 8 / 16 |
| БСП-ОЛ | 88 / 7 / 4 | 88 / 6 / 4 | 88 / 6 / 5 |
Разделението между Йотова и Гюров почти не се променя. Променя се главно делът на негласувалите при ПБ и ДПС. Затова тези дялове по-скоро са долна граница.
Град и село поотделно
Вариант с отделна оценка за градовете и за селата във всеки избирателен район. „Йотова“ е делът ѝ от гласувалите за двамата; „гласуваха“ е делът на гласувалите на балотажа.
| Партия | Градове: Йотова | Градове: гласуваха | Села: Йотова | Села: гласуваха |
|---|---|---|---|---|
| ПБ | 97% | 46% | 96% | 46% |
| ГЕРБ-СДС | 44% | 60% | 57% | 51% |
| ПП-ДБ | 3% | 99% | 16% | 92% |
| ДПС | 20% | 18% | 18% | 37% |
| Възраждане | 83% | 90% | 86% | 97% |
| БСП-ОЛ | 92% | 98% | 90% | 98% |
| Величие | 85% | 71% | 86% | 88% |
| Сияние | 30% | 84% | 22% | 77% |
| АПС | 78% | 26% | 82% | 29% |
Ограничения
- Методът не различава „същите хора“ от „подобни хора в същите секции“. Ако в една секция избирател на ПП-ДБ остане вкъщи, а негласувал досега съсед гласува за Гюров, моделът вижда едно и също.
- Затова много високите дялове гласували (при ПП-ДБ около 98%, при БСП около 96%) вероятно са надценени. Посоката — че тези избиратели се мобилизират най-много — е по-сигурна от точното число.
- Между април и октомври списъците се променят (починали, навършили 18 години, преместени). Затова се сравняват дялове от списъка, а не брой хора.
- Малките партии (МЕЧ, АПС, Сияние) имат широки диапазони.
Чужбина
Тук няма модел, а само резултатите в държавите с най-много гласували на балотажа.
| Държава | Парламент, 19 април | I тур | II тур | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Гласували | ПБ | ПП-ДБ | ДПС | Гласували | Йотова | Гюров | Гласували | Йотова | Гюров | |
| Германия | 37 593 | 45% | 24% | 1% | 13 325 | 20% | 49% | 17 907 | 44% | 56% |
| Великобритания | 27 635 | 47% | 23% | 0% | 12 257 | 23% | 44% | 16 977 | 49% | 51% |
| Турция | 30 229 | 17% | 3% | 53% | 7 809 | 55% | 26% | 10 428 | 42% | 58% |
| Испания | 19 558 | 47% | 15% | 1% | 8 209 | 24% | 32% | 9 799 | 59% | 41% |
| САЩ | 9 888 | 32% | 39% | 0% | 5 822 | 16% | 59% | 7 498 | 31% | 69% |
| Нидерландия | 9 817 | 39% | 36% | 1% | 4 482 | 12% | 69% | 6 006 | 26% | 74% |
| Австрия | 6 993 | 36% | 32% | 1% | 3 417 | 18% | 58% | 4 705 | 36% | 64% |
| Италия | 6 524 | 39% | 26% | 0% | 2 825 | 19% | 46% | 3 640 | 42% | 58% |
| Франция | 5 229 | 38% | 33% | 1% | 2 587 | 17% | 58% | 3 392 | 35% | 65% |
| Белгия | 6 580 | 41% | 28% | 2% | 2 575 | 17% | 59% | 3 111 | 38% | 62% |
| Общо в чужбина | 196 281 | 38% | 23% | 8% | 81 717 | 23% | 47% | 107 909 | 42% | 58% |
Йотова и Гюров — в % от гласовете за кандидати.
В чужбина Йотова получава 42% на балотажа (в страната — 60%). От тези десет държави Гюров печели във всички без Испания.
В Турция ДПС беше първа през април (53%). Там Йотова води на първия тур (55%), а на балотажа печели Гюров (58%). Това е същото движение като в секциите на ДПС в страната (вижте страницата за парламентарните избори).