Изборите за Народно събрание на 19 април 2026

Какво показват резултатите от всички 12 721 избирателни секции: кой спечели, колко хора гласуваха, как се гласува с хартия и с машина и дали в числата има следи от нарушения.

Данни: Централна избирателна комисия (ЦИК) · Анализ и текст: Claude (изкуствен интелект на Anthropic), ноември 2026

Накратко

Кой спечели

Дял на партиите: Прогресивна България 44,6%, ГЕРБ-СДС 13,4%, ПП-ДБ 12,6%, ДПС 7,1%, Възраждане 4,3%, МЕЧ 3,2%, Величие 3,1%, БСП-ОЛ 3,0%, Сияние 2,9%, други 16 листи 5,8%
Дял от действителните гласове за партии и коалиции. Вертикалната линия е 4-процентната бариера за влизане в парламента.
Партия или коалицияГласовеДял
Прогресивна България (ПБ)1 444 92044,59%
ГЕРБ-СДС433 75513,39%
ПП-ДБ408 84612,62%
ДПС230 6937,12%
Възраждане137 9404,26%
МЕЧ104 5063,23%
Величие100 5723,10%
БСП – Обединена левица97 7533,02%
Сияние93 5592,89%
АПС50 7591,57%
Други 15 партии и коалиции136 8534,22%
Общо3 240 156100%

Процентите са от действителните гласове за партии и коалиции, без „Не подкрепям никого“. Ако се броят и тези гласове, бариерата преминават същите пет партии. Разпределението на мандатите не е изчислено тук.

Колко хора гласуваха

Гласуваха 3 360 330 души — 48,7% от избирателите. В страната активността е 47,4% (3 164 049 от 6 675 659 души в списъците), а в чужбина гласуваха 196 281 души в 493 секции.

В чужбина в списъците влизат само хората, подали заявление предварително. Затова активността там (около 90%) не може да се сравнява с тази в страната.

„Не подкрепям никого“ избраха 1,5% от гласувалите. Недействителни са 3,9% от хартиените бюлетини.

Активност по области: най-висока в София област (55,5%), Смолян (54,6%) и Перник (53,5%), най-ниска в Шумен (38,2%), Разград (36,4%) и Кърджали (29,5%)
Активност по области. Най-висока е в София област (55,5%), най-ниска — в Кърджали (29,5%).
Защо някои секции излизат със 100% активност
Разпределение на секциите по активност: повечето са между 40% и 65%, с малък пик при 100%
Брой секции според активността. Малкият пик при 100% е от грешки в протоколите (в лилаво).

В 38 секции в графата „брой избиратели в списъка“ е записан броят на гласувалите. Грешката личи, ако се сравни със списъка на същата секция на президентските избори — там той е поне два пъти по-голям.

Така от списъците „изчезват“ около 12 737 избиратели. С поправени списъци активността в страната е 47,31% вместо 47,40%. Още 42 секции имат 100% активност, която не може нито да се потвърди, нито да се отхвърли. Изключихме ги от проверките за нарушения по-долу.

Къде кой е силен

Дял на шестте най-големи партии по области
Дял на партиите по области, в %. Областите са подредени по резултата на ПБ.

ПБ е първа във всички области освен Кърджали, където ДПС взема 56%. Най-силна е в Ямбол (55%) и Враца (54%), а най-слаба — в Кърджали (24%) и в София-град (36%). ПП-ДБ е най-силна в столицата (26%), а ДПС — в Кърджали, Търговище (25%), Разград (19%) и Шумен (18%).

Град, село, подвижна кутия, чужбина

СекцииГласувалиАктивностПБГЕРБ-СДСПП-ДБДПСВъзраждане
Градове7 1742 336 96048,2%46,0%13,7%14,4%3,1%4,6%
Села4 726813 49944,7%42,5%14,6%5,1%17,8%2,9%
Подвижни кутии32613 534—23,0%17,1%4,6%37,6%1,9%
Чужбина493196 281—38,0%4,7%22,8%8,5%5,2%

ПП-ДБ е почти три пъти по-силна в градовете (14,4%), отколкото в селата (5,1%). При ДПС е обратното: 17,8% в селата и 3,1% в градовете.

Подвижната кутия е за хора, които не могат да отидат до секцията (възрастни, болни, хора с увреждания). В нейния списък и в списъците в чужбина са само предварително заявилите се, затова активността там не е показана.

Чужбина: държавите с най-много гласували

ДържаваСекцииГласувалиПБГЕРБ-СДСПП-ДБДПСВъзраждане
Германия7037 59345,4%4,4%23,6%0,8%5,4%
Турция2730 22917,3%1,3%3,0%53,1%0,3%
Великобритания2827 63546,7%3,7%23,0%0,4%6,2%
Испания6719 55846,9%6,4%14,8%0,6%6,9%
САЩ249 88831,6%6,3%38,6%0,3%6,2%
Нидерландия249 81738,6%3,7%36,5%1,3%3,0%
Австрия176 99336,4%6,3%32,4%0,6%4,6%
Белгия176 58041,4%5,1%27,7%2,3%4,2%
Италия276 52439,1%7,0%25,9%0,3%7,2%
Франция195 22937,5%5,6%33,2%1,2%4,7%
Гърция265 16443,4%8,5%18,7%0,4%6,2%
Канада173 92931,9%5,9%31,1%0,1%13,9%

ПБ е първа в повечето държави и взема 45–47% в Германия, Великобритания и Испания. В САЩ първа е ПП-ДБ, а в Турция — ДПС.

Хартия или машина

В 9 354 секции в страната има машина. Там всеки избирател сам решава дали да гласува с хартиена бюлетина или с машина. Средно 48% избират хартия: 72% в селата и 41% в градовете.

Дял на гласувалите с хартия по партии: ДПС 85%, АПС 80%, ГЕРБ-СДС 66%, БСП-ОЛ 54%, Величие 52%, ПБ 46%, Възраждане 43%, МЕЧ 39%, Сияние 35%, ПП-ДБ 18%
Колко от гласувалите за всяка партия са избрали хартия. Само секциите, в които има машина.

Флашката срещу ръчното броене

Когато гласувате с машина, тя отпечатва бюлетина с вашия избор и вие я пускате в кутията. Официалният резултат е ръчното преброяване на тези бюлетини. Машината записва гласовете и на флашка. ЦИК публикува и тези записи, с електронен подпис — всичките 9 402 подписа са валидни. Сравнихме двата резултата.

Вляво: брой машини според разликата между флашка и ръчно броене. Вдясно: делът на всяка партия в изгубените гласове е почти равен на дела ѝ във флашките.
Вляво: в колко машини флашката и ръчното броене се различават и с колко гласа. Вдясно: делът на всяка партия в „изгубените“ гласове е почти същият като дела ѝ във флашките.
Секциите с най-голяма разлика
СекцияМясто (област)ФлашкаРъчноРазлика
192700162Русе215113102
234608012София26817890
234616046София58351469
244601003София26519966
244606064София21616056
244601013София34129051
312500047Ханово (Ямбол)1017427
254619114София27522946
234616029София27523342
162201054Пловдив22418539

Гласове за партии. В секция 312500047 (Ханово) разликите по отделните партии са общо 47 гласа, защото там и разпределението между партиите е различно. За 82 секции с машина ЦИК не е публикувала флашка.

Преференции

Преференцията е глас за конкретен кандидат от листата на партията. Ако кандидатът събере преференции от поне 7% от гласовете за партията в района, той може да изпревари кандидатите, подредени над него в листата.

Преференция отбелязаха 41% от гласувалите за партии в страната: 38% на хартия и 44% с машина. В чужбина преференции няма.

Дял на гласувалите с преференция: ГЕРБ-СДС 52%, ПП-ДБ 51%, БСП-ОЛ 45%, МЕЧ 40%, Величие 38%, ПБ 38%, Възраждане 38%, ДПС 33%, Сияние 32%, АПС 29%
Колко от гласувалите за всяка партия са отбелязали преференция (в страната).

При петте партии в парламента 260 кандидати имат преференции над 7%. Ето тези с най-много преференции:

РайонПартияКандидатМясто в листатаПреференции% от гласовете за партията
БургасПБРумен Радев122 74127,5%
25 МИР СофияПБРумен Радев121 54128,2%
23 МИР СофияПП-ДББожидар Божанов513 52816,6%
Пловдив-градПБВладимир Николов112 01817,0%
23 МИР СофияПП-ДБЕлисавета Белобрадова69 86412,1%
23 МИР СофияПП-ДБНиколай Денков19 64011,8%
ВарнаПБИлин Димитров18 4819,4%
25 МИР СофияГЕРБ-СДСБойко Борисов17 06327,5%
БлагоевградГЕРБ-СДССтефан Апостолов226 86023,1%
24 МИР СофияПП-ДБАнна Бодакова106 84314,5%
ХасковоПБДимитър Стоянов16 79612,8%
ПазарджикПБГълъб Донев16 78712,9%
БлагоевградПБРосица Карамфилова-Благова16 70011,2%
24 МИР СофияПП-ДБИвайло Мирчев16 69214,2%
23 МИР СофияПБМихаела Доцова16 4687,7%

МИР — многомандатен избирателен район. София е разделена на три района: 23, 24 и 25 МИР.

Има ли следи от измислени числа

Какво могат и какво не могат да покажат тези проверки. Те откриват числа, написани „на ръка“ в протокола, и бюлетини, добавени в кутията (пълнене на урни). Не откриват купени и контролирани гласове: там гласуват реални хора, числата в протокола са верни, а активността не расте непременно. За тях вижте следващата част.

Активност срещу резултат

При пълнене на урни остава характерна следа: секциите с необичайно висока активност дават и необичайно висок дял на една партия. В данните такава следа няма.

Последните цифри на гласовете

Когато някой измисля числа, последните им цифри обикновено не са разпределени така, както при естествените числа. Сравнихме последните цифри с очакваното за числа със същия размер. Отклоненията са под половин процентен пункт и не са статистически значими.

Подписи срещу бюлетини

Броят на подписите в списъка трябва да е равен на бюлетините в кутията (хартиени и от машината). Така е в 12 623 от 12 721 секции. Разлика от 5 или повече има в 21 секции, а най-голямата е 95.

Кога машините са приключили

Нито една машина не е затворила преди 20:00. Половината са приключили до 3 минути след 20:00. След 21:00 са приключили 45 машини. Машини с грешна дата няма.

Графики към проверките
Активност срещу дял на ПБ, ГЕРБ-СДС и ДПС по секции
Всяко шестоъгълниче е група секции; колкото по-тъмно е, толкова повече секции има в него. При пълнене на урни би се появила „опашка“ горе вдясно (висока активност и висок дял). Такава няма. При ДПС високите резултати са при ниска и средна активност.
Активност в секциятаСекцииГласувалиПБГЕРБ-СДСПП-ДБДПС
под 30%950151 98237,4%9,0%6,0%30,1%
30–40%1 166257 48842,6%11,6%5,9%19,9%
40–50%2 628722 84349,6%13,2%8,3%6,6%
50–60%4 5551 519 84046,1%14,3%13,7%2,9%
60–70%1 198381 02239,5%15,8%19,2%4,5%
70–80%23251 38634,7%18,6%14,9%12,0%
80% и повече8515 99540,9%18,3%8,5%12,7%
Последна цифра на гласовете: наблюдавано срещу очаквано, четири групи числа
Колко често всяка цифра е последна (стълбчета) срещу очакваното (кръгчета). При малките числа по-малките цифри естествено са по-чести. „p“ под 0,05 би означавало отклонение. Най-малкото p (0,02, машинните бюлетини) не е значимо, защото са направени четири теста едновременно.

Признаци за купен и контролиран вот

Тези данни не могат да докажат купуване или контрол на гласове. Могат само да покажат модели и места, които си струва да се проверят на място. До всеки признак е написано и възможното невинно обяснение.

Едни и същи секции на три поредни избора

Проследихме едни и същи секции (с почти еднакъв списък) на парламентарните избори през април и на двата тура на президентските избори. Първо ги разделихме според това колко гласа е взела ДПС в тях през април.

Вляво: активността на трите избора според дела на ДПС в секцията. Вдясно: дял на Гюров на втория тур — 83% в секциите с над 80% за ДПС.
Вляво: активност на трите избора според дела на ДПС в секцията през април. Вдясно: дял на Андрей Гюров на втория тур на президентските избори.

В секциите, където ДПС има поне 80% (137 секции, 112 от тях в област Кърджали), през април гласуваха 19 186 души, 16 000 от тях за ДПС.

Същата проверка за всяка партия: взехме 2% от секциите, в които партията е най-силна през април, и проследихме активността и гласа им.

Най-силните секции наАктивност през априлI турII турI тур спрямо априлII тур спрямо априлГюров на балотажа
ПБ (68% и повече)38,6%14,9%18,8%38%49%18,5%
ГЕРБ-СДС (41% и повече)53,2%18,3%24,9%34%47%23,2%
ПП-ДБ (38% и повече)32,9%21,4%25,1%65%76%70,3%
ДПС (75% и повече)30,8%5,6%14,6%18%48%80,0%
Възраждане (9% и повече)48,8%25,4%29,6%52%61%33,5%
МЕЧ (9% и повече)27,4%9,1%9,7%33%36%29,8%
Величие (8% и повече)43,1%20,4%24,0%47%56%26,1%
БСП-ОЛ (13% и повече)48,8%25,7%30,0%53%61%29,6%
АПС (18% и повече)38,4%11,4%15,3%30%40%34,9%
Всички сравними секции47,2%21,5%26,8%45%57%39,8%

По 211 секции за всяка партия (за МЕЧ — 213), от общо 10 526 секции с почти еднакъв списък на трите избора. В скобите е най-малкият дял на партията в тези секции. „Спрямо април“ е каква част от априлската активност остава. „Гюров“ е делът му от гласовете за двамата кандидати.

Еднородният глас не е особеност само на ДПС: най-силните секции на ПБ дават 82% за Йотова — почти толкова, колкото тези на ДПС за Гюров (80%). Особеното при ДПС е активността. На първия тур в тези секции гласуват само 18% от априлските избиратели, а при останалите партии — между 30% и 65%. На втория тур броят им расте почти три пъти и се изравнява с този при ПБ и ГЕРБ.

Такова съгласувано „не гласуваме, после гласуваме“ е белег на организиран вот. Данните не могат да покажат дали той се дължи на партийна дисциплина (например призив на партията), или на натиск и купуване.

Ниска активност, висок резултат

ДПС взема повече там, където гласуват по-малко хора: 30% в секциите с активност под 30% и 3% в секциите с активност 50–60%. При ГЕРБ е обратното — тя е по-силна там, където активността е по-висока. ПП-ДБ също расте с активността до около 70%. Това е съвместимо с контролиран вот — където гласуват малко хора, един и същ брой контролирани гласове тежи повече. Невинното обяснение: в районите, където ДПС е силна, много от хората в списъците живеят в чужбина, затова активността там е ниска и без никакъв натиск.

Подвижните кутии

С подвижна кутия гласуваха 13 534 души в 326 секции, най-много в областите Кърджали, Благоевград и Шумен. Сравнихме резултата им с обикновените секции в същите общини.

ПартияВ подвижните кутииВ обикновените секции на същите общиниРазлика, пункта
ДПС37,6%27,4%+10,2
ГЕРБ-СДС17,1%12,3%+4,8
БСП-ОЛ6,3%2,7%+3,6
АПС3,3%3,6%−0,2
Величие1,8%2,2%−0,5
Възраждане1,9%2,6%−0,7
МЕЧ1,2%2,3%−1,1
ПП-ДБ4,6%6,6%−2,0
ПБ23,0%36,3%−13,2

В подвижните кутии ДПС има с 10 пункта повече, а ГЕРБ — с 5 пункта повече, отколкото в обикновените секции на същите общини. Невинното обяснение: с подвижна кутия гласуват предимно възрастни и болни хора, а те гласуват различно от останалите. Затова и БСП там е по-силна.

Хартия или машина в една и съща секция

Сравнихме гласувалите за всяка партия с останалите избиратели в същите секции, така че мястото да е едно и също.

ПартияИзбрали хартияОстаналите в същите секцииРазлика, пункта
ГЕРБ-СДС66,1%44,0%+22,1
ДПС85,8%73,5%+12,4
БСП-ОЛ54,2%45,6%+8,6
АПС81,8%73,3%+8,5
Величие51,3%45,6%+5,8
Възраждане43,1%42,5%+0,6
ПБ45,6%48,5%−2,9
МЕЧ38,9%46,8%−7,9
ПП-ДБ17,4%42,2%−24,8

Избирателите на ГЕРБ избират хартия с 22 пункта по-често от съседите си в същата секция, а тези на ДПС — с 12 пункта. Хартиената бюлетина е по-лесна за контрол — например при „въртележка“, когато избирателят получава предварително попълнена бюлетина и трябва да изнесе празната. Разликата обаче може да е и от възрастта: по-възрастните хора по-често избират хартия.

Секции, които рязко се отличават от останалите в същото място

Секциите с поне 80% за една партия са 170 за ДПС (41 от тях с поне 90%) и общо 32 за всички останали партии. Повечето са села с еднородно население, където такъв резултат е нормален.

По-показателни са секциите, в които една партия има поне 30 пункта повече, отколкото в останалите секции на същото населено място (само места с поне три секции). Такива има при ДПС (65), ГЕРБ (11), АПС (8) и ПБ (3). Обикновено това са отделни квартали или махали със своя общност. В такива квартали най-често се говори за купуване на гласове, но разликата може да е и просто различна общност.

Примери за такива секции
СекцияМясто (община)ПартияДял в секциятаВ останалите секцииАктивностАктивност в останалите
174000006ПерущицаПБ90,8%58,1%29,7%53,0%
091400074Добромирци (Кирково)ДПС87,1%44,3%20,3%20,5%
152400205Буковлък (Плевен)ДПС86,8%45,8%49,3%42,3%
211600036Баня (Нова Загора)АПС83,0%18,3%23,2%30,8%
301000006ВърбицаДПС80,6%42,7%25,0%38,1%
091400028Бенковски (Кирково)ДПС78,2%23,7%14,1%27,2%
211600009Нова ЗагораДПС73,4%2,1%8,3%32,5%
091600062КърджалиДПС68,2%24,0%28,2%32,6%
060800027Галиче (Бяла Слатина)ДПС67,5%9,4%69,7%61,7%
211600035Баня (Нова Загора)ГЕРБ-СДС66,1%6,4%92,5%23,5%
302200019Нови пазарДПС63,5%7,7%29,8%37,7%
031300015Гроздьово (Долни чифлик)ГЕРБ-СДС62,9%30,9%40,4%42,1%

Номерът на секцията е както в данните на ЦИК. Попадането в този списък не означава нарушение.

Флашка срещу ръчно броене в секциите на ДПС

Разликата между флашката и ръчното броене не е по-голяма там, където ДПС е силна: около 1% от машинните гласове навсякъде (от 0,8% до 1,1%). Там обаче почти не се гласува с машина (9% в секциите с над 60% за ДПС), затова тази проверка казва малко.

За данните

Съкращения
ПБ — Прогресивна България; ПП-ДБ — Продължаваме промяната – Демократична България; ДПС — Движение за права и свободи; БСП-ОЛ — БСП – Обединена левица; АПС — Алианс за права и свободи.